Pompy Tsurumi KTV i KTZ to dwie serie pomp zatapialnych, znanego i powszechnie szanowanego producenta pomp. Opisywaliśmy już wiele razy różne warianty konstrukcyjne, w jakich dostępne są pompy zatapialne Tsurumi, warto więc zajrzeć do poprzednich artykułów. Znajdziemy tam wiele ciekawych informacji na temat innych modeli pomp, jak i ogólny zarys pomp tego producenta. Dziś jednak postaramy się nieco przybliżyć pompy Tsurumi KTV i KTZ, czyli dwie linie pomp o bardzo dobrych parametrach technicznych.
Spis treści
Są to przede wszystkim bardzo dobre jakościowo pompy odwodnieniowe, zapewniające wysoki poziom wydajności, oraz bardzo dobrą trwałość i odporność przy stosunkowo niedużej masie własnej. Stosunkowo spora część urządzeń z tych serii, nadaje się bezproblemowo do transportu ręcznego, co usprawnia ich wykorzystywanie na placach budowy. Generalnie, możemy powiedzieć, iż pompy Tsurumi KTV i KTZ, to bardzo dobre jednostki, które sprawdzą się w trudnych warunkach pracy, przy odwodnieniach typowo budowlanych.
Pompy Tsurumi z serii KTV, są przeznaczone przede wszystkim do prac przy odwodnieniach budowlanych. Aczkolwiek, możliwe jest także ich wykorzystanie w gospodarstwie domowym. Wynika to ze stosunkowo niskiej wagi pomp. Masa pomp Tsurumi KTV, w zależności od modelu waha się przedziale 10-50 kg. Dlatego też, mniejsze, lżejsze jednostki możemy wykorzystywać w naszych domach, na przykład w studniach, czy też innych zastosowaniach odwodnieniowych.
Pompy te wyposażone są w ergonomiczny uchwyt, który usprawnia proces ręcznego transportowania pompy w dowolne miejsce. Charakteryzują się one także prostą konstrukcją, co ułatwia samodzielną konserwację czy też proste naprawy.
Dostępne są także w wersji KTVE, czyli wyposażone w elektrodę sterującą, co zabezpiecza pompę przed pracą na sucho. Elektroda w momencie utraty kontaktu z wodą przekazuje sygnał do wyłącznika czasowego, który po upływie 60 sekund wyłącza pompę.
Jest to nieco mocniejsza wersja niż pompy Tsurumi KTV. Przeznaczona przede wszystkim do odwodnień budowlanych w pracach, wymagających głębokiego zanurzenia. Chłodzenie silnika pompy realizowane jest przy wykorzystaniu pompowanej cieczy i zachowuje wysoką skuteczność nawet przy niedużych przepływach. Jest ona wykonana z żeliwa co sprawia, iż jest bardziej odporna na ścieranie niż wykonana z aluminium Pompa KTV. Nowoczesne uszczelenie mechaniczne, sprawia, iż pompa może być zanurzona nawet na głębokość 100m, co umożliwia jej pracę w wyjątkowo głębokich studniach.
Pompy Tsurumi KTZ są nieco cięższe. Ich masa może sięgnąć nawet 130 kg, co sprawia, iż ich zastosowania w gospodarstwach domowych nie mają większego sensu. Po prostu nie mielibyśmy realnych możliwości transportu tego typu urządzeń we własnym zakresie.
Bardzo dobre parametry techniczne, jakimi charakteryzują się pompy Tsurumi KTV i KTZ, sprawiają, iż w ostatnim czasie są to jedne z popularniejszych jednostek do prac odwodnieniowych w budownictwie. Łatwa obsługa i niska awaryjność, sprawiają, iż w najbliższym czasie, dalej będą zyskiwać na popularności.