Pompy zatapialne o małej średnicy.

Pompy zatapialne o małej średnicy.

Dostępne na rynku pompy zatapialne o małej średnicy to niezbyt szeroka gama urządzeń. Niemniej jednak, pompy te, są w wielu przypadkach niezbędne. Sprawdzają się przy odwadnianiu chociażby wąskich studni. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż odwadnianie studni, rodzi ryzyko, iż nie będziemy mieć do czynienia z wodą czystą. W takich przypadkach pompy głębinowe ulegałyby zbyt szybko uszkodzeniu. Dlatego też, powinno się stosować pompy zatapialne o małej średnicy, rzędu 20-25 cm, oraz stosunkowo dużej wysokości podnoszenia.

Które pompy zatapialne o małej średnicy są najpopularniejsze?

Na rynku znajdziemy tego typu urządzenia, choć nie są one najbardziej spopularyzowane. Są jednak potrzebne, toteż wielu producent pomp zatapialnych decyduje się na wprowadzenie ich do swojej oferty. Obecnie, najpopularniejsze są pompy zatapialne o małej średnicy następujących producentów:

  • Mody Pumps – seria Slim Line – są to pompy zatapialne o małej średnicy dostępne w kilku wariantach (M120T, M204T, M404T). Różnią się między sobą mocą, średnicą wylotu, masą i wysokością podnoszenia oraz wydajnością. Najlepszy model tego typu urządzenia, czyli M404T charakteryzuje się mocą 3 kW i wysokością podnoszenia na poziomie 20m. Zapewnia wydajność na poziomie 1400 l/min. Oraz średnicą pompy wynoszącą zaledwie 185mm. Wszystkie modele wyposażone są w górny wylot celem ograniczenia średnicy pompy.
  • Flygt – seria 2071 – to z kolei pompy zatapialne o małej średnicy dostępne w wersjach MT i LT o tej samej mocy 3 kW. Przy czym musimy podkreślić iż pompy MT zapewniają wysokość podnoszenia do 35m i wydajność 600 l/min. Średnica obydwu jednostek to 185 mm. Standardowo w tego typu pompach zastosowano górny wylot tłoczonego medium celem ograniczenia jego średnicy.
  • Tsurumi – seria LH-W – to także dobre jakościowo pompy zatapialne o małej średnicy (185mm), które ze wszystkich dziś opisywanych zapewniają największą wysokość podnoszenia (39m). Wydajność pomp tej serii pozwala na tłoczenie 600 litrów wody na minutę.

Dobór właściwej pompy zatapialnej do odwadniania wąskich studni.

Stając przed zadaniem odwadniania wąskich studni, koniecznie trzeba dobrać właściwą do tego zadania pompę. Musimy więc przede wszystkim określić wysokość, na jaką trzeba pompować wodę. Będzie to w największym zakresie determinować dobór konkretnego modelu pompy. Jak widać w powyższym zestawieniu, wszystkie pompy zatapialne o małej średnicy różnią się dość znacznie pod względem właśnie wysokości podnoszenia. W tym przypadku też, wydajność pompy będzie odgrywać drugorzędną rolę. Podstawą jest wysokość podnoszenia oraz zdolność do tłoczenia wody zanieczyszczonej.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, na rynku można znaleźć odpowiednie pompy zatapialne o małej średnicy, które sprawdzą się w odwadnianiu wąskich studni. Co prawda nie ma ich zbyt wiele, niemniej jednak, praktycznie każdy producent pomp zatapialnych będzie w swojej ofercie posiadać przynajmniej jedną tego typu jednostkę.