Używane pompy zatapialne – czy warto inwestować?

Używane pompy zatapialne – czy warto inwestować?

Czy warto wykładać pieniądze na używane pompy zatapialne? To oczywiście jest zależne od kilku czynników, które musimy koniecznie wziąć pod uwagę. Nie możemy się w tym przypadku kierować jedynie ceną, która faktycznie, w przypadku używanej pompy, może wynosić zaledwie 40-50% ceny jednostki nowej. Czasami wręcz używane pompy zatapialne nie powinny być brane nawet pod uwagę. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby dokładnie wiedzieć, czy warto w danym przypadku interesować się używaną pompą czy też absolutnie nie.

Kiedy używane pompy zatapialne będą dobrym rozwiązaniem?

Jak już wspomnieliśmy, czasami, używane pompy zatapialne będą całkiem rozsądnym rozwiązaniem. Czasami jednak, nie warto nawet w tym kierunku patrzeć. Trzeba tutaj uwzględnić kilka czynników, które będą przekładać się na to czy warto, czy nie warto. Musimy więc zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Dostępność części zamiennych – tym bardziej, iż jest to przecież pompa używana, a więc jej podzespoły mogą być zużyte w znacznie większym stopniu. Przekłada się to na fakt, iż znacznie szybciej, może zajść konieczność wymiany niektórych elementów pompy.
  • Dostępność serwisu – często nie będziemy w stanie samodzielnie przeprowadzić niezbędnych napraw i serwisowania pompy. Jeśli więc pod ręką, w pobliżu, nie znajduje się jakikolwiek autoryzowany przez producenta serwis danej marki pomp, raczej nie warto się taką jednostką interesować. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy będziemy w stanie samodzielnie takie naprawy i serwisowanie przeprowadzić.
  • Poziom zużycia pompy – to też bardzo istotna kwestia, którą musimy sprawdzić przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie. Poziom zużycia będzie determinować w tym przypadku maksymalną cenę za pompę używaną. Często pompa będzie tak zużyta, iż jej zakup mija się z celem, bowiem aby doprowadzić ją do stanu używalności, trzeba będzie wyłożyć zbyt dużo pieniędzy. Na tyle dużo, iż warto zacząć rozważać zakup nowej jednostki.
  • Aktualne parametry pompy – musimy też pamiętać, iż używane pompy zatapialne, mają znacznie niższe parametry od nominalnych. Może się często okazać, że pompa o mocy nominalnej 10kW będzie pozwalać na osiągi pompy o mocy 4kW. Dzieje się tak ze względu na poziom zużycia poszczególnych części pompy. Przed zakupem pompy warto więc zapytać o kwestię jej aktualnych parametrów oraz tego, czy była regulowana i serwisowana.
  • Ogólny stan wizualny i techniczny – musimy także zwrócić uwagę na kwestię tego, czy pompa zewnętrznie nie wygląda jakby przeszła trzęsienie ziemi. Warto przyjrzeć się wszystkim przewodom elektrycznym, dławieniu kabla zasilającego. Są to elementy co prawda najmniej kosztowne, jednakże o konieczności wymiany kabla i jego uszczelnienia musimy wiedzieć od razu, aby nie dopuścić pompy w takim stanie do pracy. Mogłoby to doprowadzić do poważnego uszkodzenia całej jednostki.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż używane pompy zatapialne będą w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak umiejętnie sprawdzić używaną pompę przed dokonaniem zakupu. W przeciwnym razie, możemy mieć stosunkowo poważne problemy. W skrajnych przypadkach, możemy taką pompę od razu uszkodzić. Najczęściej jednak nie osiągniemy zakładanych parametrów pracy, zanim nie zainwestujemy dodatkowych funduszy w porządne serwisowanie i regulację pompy.