Wirniki stosowane w pompach zatapialnych.

Wirniki stosowane w pompach zatapialnych.

Różnorodne wirniki stosowane w pompach zatapialnych, sprawiają, iż poszczególne ich modele sprawdzają się lepiej w innych zastosowaniach. Podstawowa wiedza z zakresu poszczególnych rozwiązań technologicznych w kwestii wirników w pompach zatapialnych, pozwala na umiejętne dobieranie pompy do konkretnych zastosowań. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby poznać, przynajmniej w podstawowym zakresie poszczególne wirniki stosowane w pompach zatapialnych.

W jaki sposób wirniki stosowane w pompach zatapialnych wpływają na zastosowanie pompy?

Każdy wirnik, charakteryzuje się odmienną konstrukcją, co też w zdecydowanie największym zakresie determinuje przeznaczenie konkretnej pompy. Niektóre z nich będą dostosowane do pracy z mediami zanieczyszczonymi, posiadając odpowiednio duży wolny przelot dla ciał stałych. Konstrukcja innych będzie zaś zapewniać bezpieczeństwo przez zatykaniem się. Jeszcze inne, będą odporne na nawijanie się ciał włóknistych na elementy wirnika. Oczywiście kwestią kluczową jest tutaj konstrukcja technologiczna wirnika, która będzie przekładać się na konkretne wady i zalety, oraz umożliwiać stosowanie pompy w różnych, specyficznych sytuacjach.

Najpopularniejsze wirniki stosowane w pompach zatapialnych.

Skoro już wiemy, dlaczego w różnych modelach pomp zatapialnych, stosowane są różne rozwiązania w zakresie wirnika, warto przyjrzeć się poszczególnym typom wirników. Pozwoli to na umiejętne dobieranie odpowiednich pomp zatapialnych do konkretnych przypadków.

  • Wirnik typu Vortex Set-back (wycofany wirnik typu Vortex) – ten typ wirnika sprawdza się w pompach przeznaczonych do ścieków oraz ścieków przemysłowych. Cechą charakterystyczną jest to, iż sam wirnik ma kontakt zaledwie w 15-30% z pompowanym medium. Pozwala to na ograniczenie ryzyka zapchania pompy, oraz zwiększa jej żywotność poprzez minimalizację wycierania się wirnika. Wirnik ten umożliwia osiągnięcie dużego wolnego przelotu, dzięki czemu sprawdza się w przemyśle oraz w rolnictwie, przy pompowaniu cieczy zanieczyszczonych ciałami stałymi.
  • Wirnik wielokanałowy otwarty – wirnik ten sprawdza się przy pompowaniu wody czystej oraz lekko zabrudzonej.
  • Wirnik jednokanałowy otwarty – konstrukcja tego typu wirnika zapewnia duży wolny przelot zanieczyszczeń oraz odpowiednio wysokie osiągi. Sprawdzają się przy pompowaniu ścieków zarówno w oczyszczalniach jak i w przemyśle.
  • Wirnik jednokanałowy zamknięty – zapewnia stosunkowo wysokie osiągi oraz duży wolny przelot zanieczyszczeń. Sprawdza się w oczyszczalniach oraz systemach odprowadzania ścieków. Może skutecznie pompować medium zanieczyszczone biologicznie, zawierające małe części stałe w zawiesinie.
  • Wirnik dwukanałowy zamknięty – umożliwia skuteczne pompowanie ścieków i mediów zanieczyszczonych. Pozwala osiągać dużą wydajność przy zachowaniu dużego wolnego przelotu dla ciał stałych.
  • Wirnik z rozdrabniaczem – inaczej z GRINDEREM – pompy z tego typu wirnikami, sprawdzają się w rolnictwie oraz w przemyśle spożywczym. Przed wejściem do wirnika zamontowany jest system tnący (rozdrabniacz – grynder), który zapewnia rozdrobnienie części stałych. Zapewnia to zwiększenie odporności pompy na zapychanie się.
  • Wirnik wysokiego podnoszenia – wirniki o większej średnicy tarczy i mniejszej głębokości łopatek. Sprawdzają się przy pompowaniu wody czystej, oraz zanieczyszczonej, zawierającej materiały ścierne, takie jak piasek czy też żwir.

Pozostałe rozwiązania technologiczne

To oczywiście nie wszystkie wirniki stosowane w pompach zatapialnych. Możemy bowiem znaleźć jeszcze wirniki pokryte specjalnymi powłokami, wydłużającymi żywotność samego wirnika. Są też wirniki o konstrukcji specjalnej, pozwalające na osiąganie lepszych wydajności w bardziej wymagających zadaniach. Przykładowo mogą to być wirniki półotwarte wysokiej sprawności, wirniki samoczyszczące Flygt N, czy też wirniki śrubowo-odśrodkowe.

podsumowanie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych wirników oraz sprawdzić przykładowe pompy, w których dane wirniki znajdują zastosowanie zapraszamy na stronę https://www.klaudia.eu/baza-wiedzy/typy-wirnikow-stosowane-pompach-zatapialnych/ gdzie znajdziemy bardziej szczegółowe informacje o wszystkich rozwiązaniach technologicznych w tym zakresie.